phpDesigner – potężne narzędzie dla twórców stron 22 Styczeń 2010

Na rynku dostępnych jest spora liczba programów dla twórców i projektantów stron internetowych. Większość z nich jest jednak do siebie podobna i stanowi jedynie edytor z podpowiadaniem czy kolorowaniem składni co oczywiści pomaga w tworzeniu kodu jednak w obecnych czas to za mało. Potrzebne jest bardziej kompleksowe narzędzie posiadające bardziej zaawansowane funkcje zastępując przy tym inne zewnętrzne narzędzia. Jednym z takich programów jest środowisko Eclipse mające nieograniczone wręcz możliwości adaptacji dzięki rozbudowanemu systemowi wtyczek  jednak niestety środowisko napisane jest w Javie co sprawia, że działa dość wolno i w miar instalowania nowych wtyczek wydajność spada a ilość zasobów pamięci wzrasta. Dodatkowo środowisko to bywa trudne w obsłudze i nie nadaje się dla początkujących. Jest jednak program, który jest szybki, wydajnym, jest czymś więcej niż zwykłym edytorem a do tego jest prosty w użyciu mimo, iż posiada rozbudowane możliwości – tym programem jest phpDesigner.

phpDesigner jest potężnym edytorem PHP z wbudowaną obsługą HTML, CSS i Javascript. Jest on czymś więcej niż tylko edytorem PHP – posiada pełną obsługę HTML, CSS i JavaScript dlatego jest idealny zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych programistów. Oprócz tego phpDesigner umożliwia analizę, debuggowanie i publikację stron. phpDesigner wspiera nie tylko popularne frameworki PHP ale także frameworki JavaScript takie jak jQuery, Ext JS, YUI, Dojo, MooTools i Prototype!

Najważniejsze funkcje programu phpDesigner:

 • ogromna funkcjonalność ale bez wpływu na szybkość i latwość użycia,
 • pełne wsparcie dla PHP, HTML, CSS i JavaScript,
 • zaawansowane podpowiadanie kodu,
 • debugowanie i profilowanie skryptów PHP,
 • wsparcie dla popularnych frameworków PHP i JavaScript,
 • obsługa FTP/SFTP oraz TortoiseSVN,
 • zarządzanie projektami,
 • wbudowana pomoc i manuale,
 • dodatkowe narzędzia.

Program phpDesigner posiada inteligentne kolorowanie składni (rozpoznaje różne języki w 1 pliku), obsługuje podpowiadanie składni dla HTML, CSS, JavaScript a także dla frameworków JS, posiada inspektor kodu dla HTML i posiada intuicyjną nawigację pomiędzy plikami projektu. Potrafi na bieżąco pokazywać błędy składniowe, wspiera zagnieżdżone obiekty PHP, obsługuje klasy PHP i JS, posiada możliwość debugowania kodu (wraz ze śledzeniem zmiennych, wstawianiem pułapek itp.) oraz jest w pełni zintegrowany z manualem PHP. Dzięki obsłusze FTP /FTPS oraz SVN stanowi prawdziwe IDE czyli zintegrowane środowisko programistyczne dla twórców stron i aplikacji internetowych. Program phpDesigner dostępny jest w wielu wersjach językowych w tym także w polskiej a sam program można pobrać z oficjalnej strony. Istnieje wersja testowa, którą można używać przez 21 dni a jeśli ten okres jest zbyt krótki można zwrócić się do autora o jego przedłużenie.

Program niestety nie jest darmowy ale jak to mówią – za dobry produkt trzeba zapłacić. Można go zakupić w naszym sklepie internetowym. Dostępny jest w 3 wariantach licencyjnych:

 • Commercial License – do użytku komercyjnego z możliwością instalacji na 3 komputerach (np. w pracy, na laptopie i na wszystkich domowych komputerach) a także w pakietach na 3, 5 i 10 użytkowników
 • Personal License – do użytku niekomercyjnego z możliwością instalacji na 2 komputerach (np. w domu i na laptopie)
 • Academic License – do użytku akademickiego z możliwością instalacji na 2 komputerach (np. w domu i na laptopie)

Zobacz także:

Zobacz zrzuty ekranu:

Napisz komentarz