Archiwum dla Styczeń, 2010

WinRAR – rozwiązanie dla archiwizacji 24 Styczeń 2010 19 Komentarzy

Archiwizacja i kompresja danych to najlepsze sposoby przechowywania wszelkie typu plików. Dzięki zmniejszeniu ich rozmiaru i umieszczeniu ich w 1 pliku wynikowym znacznie łatwiej je przenieść w inne miejsce. Dostępny jest wiele różnych programów do archiwizacji podobnie jak samych algorytmów kompresji. Jednym z najstarszych tego typu programów jest WinRAR. Mimo, iż jest płatny a istnieje sporo darmowych narzędzi mających podobne możliwości to tylko WinRAR umożliwia tworzenie archiwów RAR oraz wykorzystanie jego zaawansowanych możliwości takich jak szyfrowanie algorytmem AES 128-bitowym kluczem.

Czytaj całość...

Ashampoo Burning Studio – konkurencja Nero 23 Styczeń 2010 1 Komentarz

Z nagrywaniem płyt CD/DVD spotyka się praktycznie każdy, kto chce nagrać swoje ulubione zdjęcia, muzykę czy film, zarchiwizować ważne dane czy nagrać płytę CD-Audio. Oczywiście aby to zrobić należy posiadać oprogramowanie obsługujące nagrywarkę płyt. Przez wiele lat prym wiódł program Nero, który praktycznie stał się wyznacznikiem trendów dla innych. Był także dość często dodawany do nowych urządzeń co wzmacniało jego pozycję. Jakiś czas temu pojawił się jednak ciekawy produkt stanowiący realną konkurencję dla Nero. Tym programem jest Ashampoo Burning Studio. Firma Ashampoo znana jest z tego , że tworzy bardzo zróżnicowane oprogramowanie (od nagrywania płyt, poprzez optymalizację systemu a kończąc na narzędziach CAD) za “rozsądną cenę”. Ich produkty są równie dobre a czasem nawet lepsze od konkurencyjnych bardziej znanych programów ale najczęściej są znacznie tańsze co sprawia, że zaczynają stanowić dla nich realną konkurencję.

Czytaj całość...

Total Commander – godny zastępca eksploratora 22 Styczeń 2010 102 Komentarzy

Total Commander jest najbardziej znanym i bez wątpienia najlepszym programem do zarządzania plikami. Doskonale nadaje się jako zastępca Eksploratora Windows a do tego oferuje wręcz nieograniczone możliwości. Nie ma on praktycznie konkurencji jeśli chodzi o funkcjonalność, możliwości i społeczność, która go wspiera. Dzięki swoim możliwościom dodatkowo rozszerzanym dzięki wtyczkom pozwala zastąpić wiele programów zewnętrznych dzięki czemu mamy 1 program zamiast 10 innych. Podstawowymi zadaniami programu Total Commander jest obsługa plików czyli kopiowanie, przenoszenie, edycja, uruchamianie, usuwanie a także obsługa archiwów, podgląd obrazków czy zaawansowane wyszukiwanie plików. Posiada 2-panelowy interfejs dodatkowo wzbogacony o obsługę zakładek. Jest w pełni konfigurowalny i pozwala na zmianę menu głównego, pasków narzędzi, ikon, kolorów, tła czy sposobu wyświetlania plików. Total Commander dostępny jest w wielu wersjach językowych w tym także polskiej.

Czytaj całość...

SQLyog – wygodne narzędzie do MySQL Brak komentarzy

Każdy, kto tworzy aplikacje bądź bardziej rozbudowane strony internetowe najczęściej korzysta z najbardziej popularnej bazy danych czyli MySQL. Jednym z najbardziej popularnych narzędzi do obsługi tej bazy jest skrypt PhpMyAdmin dostępny praktycznie zawsze na serwerach www. To narzędzie mimo ogromnej funkcjonalności niestety jest dość mało efektywne ze względu na ciągłe przeładowywanie stron przy niemal każdej operacji. Być może następna wersja będzie w większym stopniu korzystać z asynchronicznego dostępu do treści poprzez AJAX co niezwykle skróciło by czas wszelkich operacji jednak kiedy taka wersja wyjdzie – nie wiadomo. Na szczęście od jakiegoś czasu administratorzy hostingów dają możliwość zdalnego dostępu do baz dzięki czemu można skorzystać z oprogramowania zainstalowanego na własnym komputerze. Jest kilka programów do zarządzania bazami danych MySQL, w tym także program stworzony przez twórców samego MySQL. Ja jednak chciałbym zaprezentować inne narzędzie – wg mnie znacznie wygodniejsze. Sam używam go od lat i kiedy muszę wykonać jakąś operację poprzez PhpMyAdmina to wtedy na prawdę doceniam jego możliwości. Tym narzędziem jest SQLYog.

Czytaj całość...

phpDesigner – potężne narzędzie dla twórców stron Brak komentarzy

Na rynku dostępnych jest spora liczba programów dla twórców i projektantów stron internetowych. Większość z nich jest jednak do siebie podobna i stanowi jedynie edytor z podpowiadaniem czy kolorowaniem składni co oczywiści pomaga w tworzeniu kodu jednak w obecnych czas to za mało. Potrzebne jest bardziej kompleksowe narzędzie posiadające bardziej zaawansowane funkcje zastępując przy tym inne zewnętrzne narzędzia. Jednym z takich programów jest środowisko Eclipse mające nieograniczone wręcz możliwości adaptacji dzięki rozbudowanemu systemowi wtyczek jednak niestety środowisko napisane jest w Javie co sprawia, że działa dość wolno i w miar instalowania nowych wtyczek wydajność spada a ilość zasobów pamięci wzrasta. Dodatkowo środowisko to bywa trudne w obsłudze i nie nadaje się dla początkujących. Jest jednak program, który jest szybki, wydajnym, jest czymś więcej niż zwykłym edytorem a do tego jest prosty w użyciu mimo, iż posiada rozbudowane możliwości – tym programem jest phpDesigner.

Czytaj całość...

IrfanView – doskonała przeglądarka grafiki 11 Komentarzy

Program IrfanView jest jedną z najbardziej znanych przeglądarek grafiki na świecie. Zawdzięcza to lekkości, szybkości i mnogości funkcji, które jednak nie wpływają ani na interfejs programu a ni na jego wydajność. IrfanView działa w systemach Windows 9x, ME, NT, 2000, XP, 2003 , 2008, Vista, Windows 7. i jest niezwykle posty w użyciu zarówno dla początkujących użytkowników jak i tych bardziej zaawansowanych. Programy konkurencyjne często kopiowały funkcje na nawet wygląd okien z Irfan-a co tylko potwierdza, że IrfanView wyznaczył pewne standardy w tej kategorii oprogramowania.

Czytaj całość...

Artisteer – The Automated Web Designer 21 Styczeń 2010 75 Komentarzy

Chciałbym Wam zaprezentować program o nazwie Artisteer, za pomocą którego można w bardzo łatwy i szybki sposób tworzyć i eksportować szablony do blogów czy popularnych systemów CMS. Program jest tworzony przez firmę Extensoft i w USA bije rekordy popualrności czego dowodem jest nagroda “Product of the Year” przyznana przez The Red Ferret Journal. U nas program dopiero zaczyna zdobywać rynek. Muszę przyznać, że twórcom udało się stworzyć produkt, który idealnie trafia w gusta wszystkich tych, którzy korzystają z niemal najprostszego sposobu na publikowanie blogów, stron czy portali internetowych.

Czytaj całość...