Archiwum dla Luty, 2010

avast! 5 Pro Antivirus – nowa wersja avast! 17 Luty 2010 Brak komentarzy

Oprogramowanie antywirusowe jest podstawowym zabezpieczeniem komputera przed atakami wirusów, koni trojańskich, robaków i innych zagrożeń. Instalacja takiego oprogramowania w dzisiejszych czas to absolutna konieczność ponieważ szkody jakie mogą wyrządzić szkodliwe programy mogą być bardzo poważne. Szczególnie w przypadku początkujących użytkowników bądź po prostu tych, którzy nie interesują się zagrożeniami oprogramowanie antywirusowe stanowi podstawową ochronę komputera. Zaawansowani użytkownicy także docenią tego typu programy bo nie muszą już tak dokładnie sprawdzać plików które pobierają z internetu czy dostają na pendrive. Programy antywirusowe zrobią to za nich. W przypadku firm oprogramowanie antywirusowe to już absolutna konieczność ze względu na zagrożenie utraty danych czy płynności pracy co może okazać się niezwykle kosztowne. Jednym z bardziej popularnych programów antywirusowych jest avast!, który ostatnio wydał nowe wersję swoich programów oznaczone numerem 5. Podstawowym produktem tej firmy jest avast! 5 Pro Antivirus.

Czytaj całość...

Alcohol 120% – profesjonalne nagrywanie płyt 11 Luty 2010 3 Komentarzy

Płyty CD/DVD są niezwykle wygodnym nośnikiem danych dzięki dużej pojemności, małym rozmiarom i względnie dużej wytrzymałości. Celowo użyłem słowa “względnie” bo o ile z płytami obchodzimy się delikatnie i trzymamy je w pudełkach o tyle jeśli zapomnimy o takim ich traktowaniu dość szybko może okazać się, że dane które nagraliśmy w celu ich zabezpieczenia czy archiwizacji staną się dla nas niedostępne. Powodów może być wiele – uszkodzenia mechaniczne takie jak zadrapania, rysy czy nawet pęknięcia. Co więc zrobić aby zabezpieczyć się przed utratą ważnych danych nagranych na płytach? Odpowiedź jest bardzo prosta – wykonać ich kopię i schować w bezpiecznym miejscu. Płyty są na tyle tanie, że dublowanie ich zawartości nie niesie za sobą dużych wydatków a daje nam dodatkowe bezpieczeństwo bo szansa, że obie płyty zostaną uszkodzone jest tak mała, że właściwie można ją pominąć. Programów do nagrywania płyt jest sporo jednak do specjalistycznego tworzenia kopii najlepiej nadaje się program o bardzo wymownej nazwie Alcohol 120%.

Czytaj całość...

Offline Explorer – pobieranie całych witryn Brak komentarzy

Przeglądając zasoby internetu często trafiamy na strony, które chcemy w całości zapisać na dysku komputera ze względu na ciekawą zawartość, zamieszczone tam różnego typu pliki czy po prostu ze względu na chęć przeglądania tej strony bez dostępu do internetu. Każda przeglądarka internetowa typu Internet Explorer, Firefox czy Opera ma możliwość zapisania strony internetowej jednak najczęściej opcja ta pozwala na zapis tylko pojedynczej podstrony, tylko konkretnych typów plików i często po zapisie i tak część elementów strony nie zostaje zapisana. Są jednak specjalistyczne programy do pobierania całych witryn zwanych także przeglądarkami offlinowymi czyli pozwalającymi na przeglądanie stron bez dostępu do internetu. Jednym z ciekawszych tego typu programów jest Offline Explorer firmy MetaProducts.

Czytaj całość...

ACDSee Photo Manager – wygodne zarządzanie zdjęciami 10 Luty 2010 2 Komentarzy

Każdy przechowuje na swoim komputerze jakieś zdjęcia, obrazy czy grafiki. Jeśli jest ich mało łatwo nimi zarządzać, przeglądać czy wyszukiwać jednak jeśli np. posiadamy aparat cyfrowy i robimy nim dużo zdjęć a następnie zrzucamy je na dysk to ich ilość z czasem zaczyna rosnąć. Coraz trudniej jest wówczas znaleźć interesujące zdjęcie. Ręczne przeszukiwanie zdjęć tym bardziej, że nazwy plików najczęściej niewiele mówią jest czasochłonne i nieefektywne. Bardziej wygodne byłoby segregowanie zdjęć w kategorię, nadawanie im słów kluczowych czy opisów – wówczas znaczniej łatwiej byłoby je wyszukać. Oprócz tego często na już zrobionych zdjęciach trzeba wprowadzać poprawki – np. usuwanie efektu czerwonych oczu czy usuwanie przebarwień. Te wszystkie operacji powinny stanowić integralną cześć jakiegoś narzędzia, które pozwoli nam łatwo, szybko i wygodnie zarządzać zdjęciami. Jednym z takich programów jest ACDSee Photo Manager.

Czytaj całość...

The Bat! – profesjonalny klient poczty 9 Luty 2010 5 Komentarzy

Klient poczty to jeden z bardziej podstawowych programów jakie powinien posiadać każdy kto korzysta z poczty elektronicznej. Jest co prawda mniej mobilny od tzw. webmaila czyli dostępu do poczty poprzez interfejs www jednak pozwala na lokalne przechowywanie poczty, jej szybkie przeszukiwanie i przeglądanie jej bez konieczności podłączenia do internetu. Większość programów pocztowych jest darmowych jednak często albo nie radzą sobie one z dużą ilością wiadomości i z czasem zaczynają działać coraz wolniej, zaczynają pojawiać się problemy z dostępem do wiadomości i awarie. Nie trzeba tutaj podawać przykładu takiego zachowania przez domyślnego klienta poczty w systemie Windows. Większość z tych programów oferuje także ograniczoną funkcjonalność, która nie pozwala na zaawansowane funkcje szczególnie przydatne podczas pracy z dużą ilością wiadomości pocztowych. Ktoś mógłby zapytać – po co płacić za program skoro jest duża konkurencja programów darmowych. Otóż jednym z tych płatnych programów jednak zdecydowanie wartych zakupu jest TheBat firmy RiTLabs.

Czytaj całość...

Solid Converter PDF – konwersja PDF 1 Komentarz

Pliki PDF są jednym z najbardziej popularnych sposobów przechowywania dokumentów tekstowych. Format ten jest bardzo wygodny ze względu na małe rozmiary, darmową przeglądarkę czy możliwość umieszczania w nim formularzy, ochrony hasłem itp. Istnieje wiele narzędzi do tworzenia plików PDF jednak czasem zachodzi potrzeba wykonania czegoś dokładnie odwrotnego czyli konwersji już utworzonego pliku PDF do postaci edytowalnego dokumentu Word czy Excel. Wówczas bardzo przydatny może okazać się program Solid Converter PDF.

Czytaj całość...

Backup4All – sposób na kopie zapasowe 1 Komentarz

Tworzenie kopii zapasowych w dzisiejszych czas podczas gdy jesteśmy narażeni na różnego typu ataki z internetu, wirusy, awarie sprzętu czy przypadkową utratę danych stało się niezbędnym działaniem nie tylko dla firm ale także dla osób prywatnych. Dzięki kopiom zapasowym popularnie zwanych backupem mamy pewność, że w razie utraty danych można je odzyskać nie narażając się na dotkliwe straty finansowe ale i nie tylko. O ile samo tworzenie kopii może wydawać się zadaniem dość prostym i logicznym czyli polega na skopiowaniu ważnych danych na zewnętrzne nośniki (np. płyty, pamięci czy dyski) o tyle częste wykonywanie kopii dużej ilości danych może powodować liczne problemy wydajnościowe czy techniczne. Dlatego znacznie lepiej skorzystać z gotowych rozwiązań, które za niewielką cenę oferują automatyzacje i uproszczenie tworzenia kopii. Jednym z takich programów jest Backup4All firmy Softland.

Czytaj całość...